kayıt

aykut kocaman

 1. 1542
  açıkçası iki sebepten ötürü gelmesini istemediğim hoca:
  1- eh malum aziz yıldırım etkisi
  2- fenerbahçe taraftarı .

  sanırım biraz açıklama gerekecek.

  1- aziz yıldırım gördüğümüz kadarıyla ali koç gibi birini dahi kafalamayı başarmış, istemediği sürece kulüpten gitmeyecek, geçimsiz, futboldan anlamayan, kırıcı, yıkıcı birisi. kulübün başında böyle bir isim varken gelecek teknik direktör kim olursa olsun rahat çalışamaz. yahu düşünseni şampiyon olsanız bile kovulma riskiniz mevcut. istediğiniz transferleri yapmayacak onun yerine kendi bildiğini okuyacak. takım kimyasına uymayan birileri alacak getirecek ve yıldız diye koyacak önümüze. aslında bu madde açıklamaya değmez hepiniz biliyorsunuz işte başkanın nasıl biri olduğunu.

  2- fenerbahçe taraftarı kadar değer bilmeyen, futboldan anlamayan, ortalığı karıştıran, galibiyet endeksli bir taraftar grubu daha yoktur. sadece galibiyet endeksli destek konusunda gs taraftarı ile yarışabilir. onun dışında bütün saydığım kulvarlarda ilk sıradadır. bu taraftar kulübe yıllarca emek vermiş, herkes kaçarken dimdik duran, tribünlerinde önünde eğilen, kendi egosunu ayaklar altına alma pahasına taraftarın heykelini diktiği fakat buna rağmen teknik direktörle güç savaşına girip bu savaşı kaybeden bir oyuncusunun enerjisini kazanmaya çalışan birisine olmadık laflar söyler. haşortmanlı der, neden gülmüyor diye sorar. halbuki o haşortmanlı yaptığı açıklamasında " üzerinde fenerbahçe arması olan o ürünleri gururla taşıyorum " demiştir.

  fenerbahçe taraftarı futboldan da anlamaz. bildiğini zanneder. birisi çıkıp koşu mesafesi, nitelikli koşu, topa sahip olma, pas oranı gibi ifadeler kullanınca şaşırır. " hoca goşu neymiş yaw goy işte aleks'i ortaya stoh ve diya'yı da ganatlara goy forvette sov zaten atar golünü" düşüncesini sallayan bir ifadedir çünkü bu. isterler ki takım hurrrraaaaaa hücuma çıksın. siktir et geride mehmet topal var nasıl olsa bir şey olmaz atarız daha fazlasını. ya mehmet topal kötü günündeyse ? olsun diğer maçları kazanırız zaten. taraftarın çoğu bu kafada. modern futbol nedir, nasıl oynanır, günümüz elit takımları farklı sistemlerle oynasalar da kendi temel felsefelerini nasıl yanısıtır takıma zerre siklemezler. barça, chelsea, bayern, real madrid, atletico madrid, juventus nasıl sistem takımı olmuştur buna bakmazlar. onların istediği belli getir bir hoca yüklensin dursun. buradan ersun hocayı yerin dibine soktuğum anlaşılmasın. o belli ki bu ligi çözmüş ve büyük takımlar için bu şekilde şampiyon olunacağı bilgisine ulaşmış. saygı duyuyorum fakat derbilerde ve avrupa maçlarında uygulanabilir - sürdülebilir bir düzen değil bu. hadi avrupa'yı falan siktir ettim ön liberon kadar iyisin kardeşim bu sistemde. aykut hoca işte komple bir sistem takımı yaratmak istedi.

  ayrıca bu taraftar ortalığı karıştırmayı da sever. tribünlerde aykut söyle aleks nerede diye bağırmayı marifet sayar. sana söyleyeyim nerede olduğunu, brezilya'da. yıllardır söylediği gibi futbolu orada bırakmak istedi ve bunu yaptı. gerisi hikaye. şöyle biraz kurcalayın yahu zor değil büyük takımların futbol tarihine geçmiş efsane oyuncuları neler yapmış takımları için. hocaları ile anlaşamadığı zamanlarda ne tarz aksiyon almışlar. raul gonzalez'e falan bakın ya nasıl ayrılmış kulüpten.

  böyledir işte bizim taraftar sürekli galibiyet ister. 17'de 16 yaptığın zaman kralsın ama kolun kanadın kırık halde final maçına çıktığın zaman dahi hala orta sahada şu niye var, defansta bu niye var diye sorgular seni. şartları sorgulamaz. futbol iklimini asla değerlendirmez. takımın psikolojik engellerini göremez. zorlukları bilmez. sadece kazanmak ister buna odaklıdır.

  yani gelme hocam siktir et. bizim döngü zaten belli artık. hoca kovulur, futbolcuya tapılır, başkana küfredilir, şampiyonluk kaybedilir. sadece arada şampiyon olunur sonra yine başa döneriz hoca kovulur. senin vizyonunu ve fikri derinliğini anlayacak ne yönetim ne taraftar ne futbolcu ne medya var ülkemizde. o yüzden mutluysan kal konya'da. günün birinde nasıl olsa yine gelirsin. o zaman güzel günler görürüz, güneşli günler hatta. o zamana kadar kalbimizdesin, bizimlesin.
  #238633 uo | 3 yıl önce
   
 2. tümünü gör