kayıt
28.04.2019
Fenerbahçe - Trabzonspor
Spor Toto Süper Lig
1 Galatasaray   1 1 0 0 3
2 Yeni Malatya   1 1 0 0 3
3 Kayserispor   1 1 0 0 3
4 Başakşehir   1 1 0 0 3
5 Konyaspor   1 1 0 0 3
6 Kasımpaşa   1 1 0 0 3
7 Beşiktaş   1 1 0 0 3
8 Fenerbahçe   1 1 0 0 3
9 Sivasspor   1 1 0 0 3
10 BB Erzurum   1 0 0 1 0
11 Rizespor   1 0 0 1 0
12 Akhisarspor   1 0 0 1 0
13 Bursaspor   1 0 0 1 0
14 Alanyaspor   1 0 0 1 0
15 Göztepe   1 0 0 1 0
16 Ankaragücü   1 0 0 1 0
17 Antalyaspor   1 0 0 1 0
18 Trabzonspor   1 0 0 1 0

şaka maka iyi bir transfer dönemi geçiriyor olmamız

 1. 3
  okumayı sevmeyenler için en aşağıda özet yazdım.

  sözlük patronu, ezilenlerin yanındaki adam, ejderhaların babası, karizmatik, zeki, çevik, kuul, aman yarappi gördüğüm en büyük lider sevgili orion 12'nin yanıldığını düşündüğüm konu.
  seni gidi futbol cahili- yok bu benim tarzım değil *

  nitelik olarak artan ancak yapılanma anlamında yine sınıfta kaldığımız bir transfer dönemi geçirdiğimizi düşünüyorum ben. yapmış olduğu saygısızlıktan öte zaten gökhan gönül ile sözleşme uzatılması taraftarı değildim. 31 yaşında ki 32 olacak, kronik sakatlıklar ile uğraşmaya başlamış bir oyuncu ile bana kalırsa yedek olarak anlaşmak dışında anlaşmaya gidilmemeliydi, yönetime kalsa as olarak ve senelik 2.250 milyon euro sabit ücrete anlaşılacaktı ancak gökhan iyi ki öncesinden beşiktaş ile anlaşmıştı diyorum. yerine gregory van der wiel katıldı ki hem yaş ortalamamız düştü, hem seviye olarak bizi bir tık dahi olsa yukarıya çekti, hem de ayağının pasa uygun olmasıyla gökhan'ın yapamadığı duvar pası, al-ver geç gibi yapamadığı şeyleri yapabilecek olması ise ayrı bir konu.
  son dillendirilen 3-5-2 spekülasyonlarını da göz önünde tutarsak; kendisi hücumsal anlamda o görevi layıkı ile yapacak gibi görünüyor. eğer savunma atraksiyonları da gökhan seviyesinde olursa çok faydalı bir transfer olacaktır fenerbahçe için. zaten sezonluk en az 1 gol 4 asist seviyelerine ulaşacağını düşünüyorum ki eğer biraz becerikli olursa fenerbahçe forvetleri asist sayısında ciddi bir artış olabilir.

  ancak yapılanma ve dahi transfer dönemi ne yazık ki sağ bekten ibaret değil renktaşlar. örneğin stoper, tam da bugün roman neustadter ile anlaştığımız duyruldu. öncelikle ön liberodan kırma, her ne kadar schalke'de stoper olarak oynasa da euro 2016'da bile ön libero oynayan birini niçin stoper olarak dahil ettik? yenine josef veya mehmet topal kullanılamaz mıydı?
  diyelim ki boy ve özellikle schalke'de stoper oynamasının haklılığı var, mümkündür, anlarım ancak bu transferin tek sebebi bosman kuralı gibi duruyor.
  anlıyorum diyelim, geriden oyun kuracak, pozisyon almayı almanya'da öğrenmiş, geriden oyun kurabilecek bir oyuncu neustadter, ancak aynı bölge için niçin skrtel'in de ismi geçiyor? kadroda şu an için zaten kjaer-hakan-neustadter-topal var ki neustadter de ön libero kırması olarak alınıyor, oraya takviye yapmak varken niçin kadro içinden çözüm üretilmeye çalışılmıyor?

  sap bek sorunu çözüldü, sol bek için emre taşdemir mi ne bursaspor'dan onu ve ordan lukaku'nun adı geçiyor. ben ikisinin de yerine mesela ludwig agustinsson'un alınmasını tavsiye ederim açıkçası. jordon lukaku yanılmıyorsam bonservissiz gelmeyecek ve bana kalırsa ludwig'den daha kaliteli bir oyuncu değil. ludwig orta açtığı zaman içeriye "ınıskim" tepkisi vermeden edemiyorum. adamın açtığı çoğu orta muz.
  ikisi de tempolu oyuncu, lukaku'nun ludwig'den tek artısı fiziki durumu. daha kalın bir oyuncu lukaku. daha güçlü. ama lukaku'nun da ayağı öyle aman aman pasa yatkın değil.
  bu tarz ince hesaplar şampiyonluk getirir. ludwig her şekilde asiste daha yakın bir isim. çünkü çok kaliteli ortaları var ve aşağı yukarı aynı değere sahipler transfermakt'da. hatta lukaku 0.5 milyon daha pahalı. akıllı transfer yapmamız lazım.
  bi defa ludwig isveçli yani. ne kadar kötü olabilir? neyse.

  aatif transferi de akıllı bir hamle bana sorulursa. hele hele söylendiği gibi bedavaya alındıysa o bölgedeki rotasyonu arttırmak adına çok akıllıca bir transfer olmuştur. ancak 4-3-3 mü oynayacağız, 3-4-3 mü yoksa 3-5-2 mi? bunun sezon öncesi belirlenip ona göre transfer yapılması daha mantıklı olurdu. eğer 3-5-2 gibi sadece full beck oynatacak bir sistem ile oynayacaksak ne gereği vardı? 4-3-3/3-4-3/4-4-2 gibi kanatlı sistemlerde ise daha faydalı olacaktır sanıyorum. bunun için önce nasıl oynayacağımızı bilmemiz gerekiyor ne yazık ki. yani transferler verimli mi değil mi?

  orta saha konusunda sıkıntılıyız. eğer 3'lü defans kurgusu kurup skrtel-neustadter-kjaer 3'lüsü ile geriyi kurgulayıp beklere wiel ve hasan ali'yi yerleştireceksek skrtel'i istememizin sebebi ne? o bölgeye sol ayaklı bir stoper almak daha faydalı olmaz mıydı? dahası neustadter içe gömülen tarzda oynayacaksa mehmet topal olmadı josef ile o bölgeyi geçiştirmek yerine niçin neustadter'e maaş vermeyi tercih ettik? hadi ettik, mehmet topal ile niçin uzatma yoluna gidiyoruz? kaldı ki neustadter mehmet topal'dan daha ağır bir oyuncu. ha, mehmet topal ile sözleşme uzatılmazsa anlarım, veya ucuza anlaşılırsa ancak medya 2.6 milyonlardan bahsediyordu mehmet topal için. yine 31 yaşında olan bir oyuncu için bu denli bir maliyetin altına girmenin manası nedir?
  3-4-3 için orta saha rotasyonunda yukarıdaki durum da göz önünde bulundurulursa skrtel'in takıma katılmaması faydalı olabilir. hem bonservisi olan, hem 31 yaşında hem de düşüşe geçmiş bir oyuncu. o bölge için topalın eski dönemlerde oynadığı gibi gömülen tarzda oynaması mantıklı olabilir. stoper'e rahat evrilecek bir oyuncu ki bu görevi zaten yeterince iyi yapabildiğini biliyoruz. ilerisi için vitor pereira'nın artık josef veya topal'dan birinden vazgeçmesi gerekiyor. ben oyun olarak olmasa da verilen 8 milyon euro için bir sezonluk mehmet topaldan feragat edebilirdim. yani topal yerine stoperler arasına josef'i gömer, mehmet topalı yedeğe çeker, ilerinin süpürücüsü olması için ozan tufan'ı sahaya sürerdim. bu hem ozanın durumundan kaynaklı hem de artık 11 oyuncusu olabilmesi adına çok büyük bir adım olurdu.

  salih konusu bu manada çok karışık. bana kalırsa 4-3-3 sisteminde ön liberoyu ozan tufan'a sağ iç ve sol içi de salih ucan'a ve hakim ziyech'e emanet ederdim. bu üretkenliği arttırabileceği gibi eğer salih yumuşaklığını giderdiyse italya'da faydalı bile olabilir. tabii yine bunun için mehmet topal veya josef'den birinin kadroda olmayıp ya satılıp ya da anlaşma sağlanmayıp yedeğe çekilmesi ve yerine salih'in oynadığı 8 numarada oynayacak genç bir oyuncu ile takviye yapardım.

  3-4-3 için devam edeyim:
  ileri üçlü için en uçta rvp olacak gibi ama satılırsa fernandao o bölge için gücü ile çok faydalı olabilir. o bölgeye ayrıca kulüp yalanlamış olsa bile eren derdiyok muhteşem bir rotasyon oluşturur. hem de türk statüsünde oynuyor. alper 7 numara giymiş ki artık kanat oldu diyebiliriz ve muhtemelen sol tarafta şutör göreviyle oynayacak. sağ taraf için aatif şu an için büyük aday. volkan şen ise avrupa'da uzun süre cezalı olduğundan rotasyon oyuncusu olarak kullanılabilir dinlendirmeler için. luis nani ise satıldı. yani o bölge için şu an stoch+alper+volkan+aatif bulunuyor. daha önce de söyledim; stoch'un durumu da göz önünde bulundurulursa stoch + para ile edin visca'nın alınması çok faydalı olur. sağ açık için şutör özellikler göstermesi, şehre uyumu oluşu ve savunmaya yardım edişi ile muhteşem bir transfer olmuş olur bence.
  ayrıca rvp'nin satışı kulübe ciddi anlamda nefes de aldıracaktır maddi anlamda.

  yani:

  -------------------volkan---------------
  -------------------------------------------
  ----------neus-----------kjaer--------
  --------------------------------------------
  -wiel------------ozan----------h.ali-
  --------------------------------------------
  ------------salih--------ziyech----------
  --------------------------------------------
  -visca---------------------------alper-
  --------------------------------------------
  --------------------eren------------------

  hayalimdeki takım bu sezon. zira rvp'nin pres gücü ne yazık ki yok. eren ve fernandao o bölge için çok daha akılcı bir isim olur. hem yaş ortalaması hem maliyet düşer.
  yedekler:
  -fabiano
  -şener
  -topal
  -souza
  -aatif
  -volkan
  -fernandao

  +

  -hakan çinemre
  -uygar
  -ramazan
  -emenike

  zaten 22 oyuncu hakkımız var, bunu iyi değerlendirmemiz gerek.
  yani, kısmi olarak parasızlıktan en akılcı transferleri yapmaya çalıştığımız doğru. ancak şişkinlikleri almamız lazım. versatil oyuncular ile bölgesel iyileştirmelere gitmemiz gerek. bu 4-3-3 için, bana kalırsa bize bu sezon en uygun sistem 4-4-2. çünkü en az zayiatı o kadroda veriyoruz.

  özet: okumanız için yazdım.

  edit: egemen korkmaz'ı bir sezonluk skrtel'e tercih ederim. hem de solak.
  #287931 sikayetiniz nedir | 3 yıl önce
   
 2. tümünü gör