kayıt
24.02.2019
Fenerbahçe - Konyaspor
Spor Toto Süper Lig
1 Galatasaray   1 1 0 0 3
2 Yeni Malatya   1 1 0 0 3
3 Kayserispor   1 1 0 0 3
4 Başakşehir   1 1 0 0 3
5 Konyaspor   1 1 0 0 3
6 Kasımpaşa   1 1 0 0 3
7 Beşiktaş   1 1 0 0 3
8 Fenerbahçe   1 1 0 0 3
9 Sivasspor   1 1 0 0 3
10 BB Erzurum   1 0 0 1 0
11 Rizespor   1 0 0 1 0
12 Akhisarspor   1 0 0 1 0
13 Bursaspor   1 0 0 1 0
14 Alanyaspor   1 0 0 1 0
15 Göztepe   1 0 0 1 0
16 Ankaragücü   1 0 0 1 0
17 Antalyaspor   1 0 0 1 0
18 Trabzonspor   1 0 0 1 0

mauricio isla

 1. 15
  aykut kocaman'ın akılcı transferlerinden biridir. kulübü ile olan sözleşmesini karşılıklı feshettiği, kulübe bedava kazandırılacağı konuşuluyor. eğer tüm bu söylenenler doğru ise muazzam bir transferdir.

  aslen hücumcu bir sağ bektir ancak ön libero da oynayabiliyor. bu bizim için çok büyük bir avantaj. "takımın yarısı zaten ön libero ve sağ bek, neyin avantajı?" diyorsanız lütfen yazının devamını okuyun.

  aslında bu yazıyı aykut kocaman başlığına yazıp, açmış olduğum fenerbahçe'nin yapılanırken örnek alması gerektiği takım başlığına referans verecektim ancak tam da üzerine yapılmış nokta br transfer olduğundan detaylıca burada irdeleyeyim dedim.

  öncelikle benim zihnimdeki planlama, yani fenerbahçenin örnek almasını istediğim takım yapılanması tam olarak. neden? çünkü fenerbahçenin özellikle kademeli olarak kısa-orta-uzun vadede hem ligde hem de avrupa'da başarılı olabilmesinin ve daha da önemlisi taraftarını memnun edebilmesinin tek yolu bu. neden? çünkü diğer kulüplerin aksine juventus, kendi liginde oldukça dominant bir anlayışla ligi süpürürken, avrupa arenasında real madrid/barcelona gibi takımlarla şu an için boy ölçüşebilecek kalibrede olmadığı için oyunun savunma, savunma sonrası hızlı atakları bitirebilme işini de çok iyi yapabilmesi lazım. ki, özellikle set hücum + savunma sonrası hızlı hücum anlayışı geliştikçe kendisinden alt kalibredeki takımlara baskı kurarken, kendisine denk takımlara her iki oyun anlayışıyla ve kendisinden üst kalibredeki takımlara karşı savunma ağırlıklı futbol ile üstünlük kurabilme şansı olsun.

  aykut kocaman bu yüzden doğru isim. evet, tüm fenerbahçelilerin zihinlerindeki ön yargının kırılması çok ama çok zor olacak hücum futbolu oynayıp oynamayacağımız konusunda, ancak, eğer gutbolun doğrusunu kulüp bazında şu an en iyi şekilde uygulayan juventus takımına gönderme yapan aykut kocaman istediği yapılanmayı gerçekleştirebilirse hrm taraftar olarak hem de başarı olarak ihya olacağımız neredeyse kesin diyebilirim. tabii bunlar, aykut kocaman hakkında beslediğim umutlar sonucu ortaya çıkmış reel olmayan beklentiler de olabilir; ancak özellikle aykut kocamanın 3 temmuz sürecini yaşaması ve konyaspor ile gerçekten çok çok iyi sezonlar geçirmesi bu düşüncemin yanlış olmadığını söylüyor bana.

  athletic bilbao maçını izlemedim, keza marsilya maçını da. ancak izlemiş olduğum sporting lisbon maçı öznelinde söyleyebilirim ki aykut kocaman da tıpkı juventus'da massimiliano allegri'nin yaptığı gibi geçiş oyunu oynayacak. allegri 3-5-2/4-4-2 geçişi kullanıyor ve bu nispeten aykut kocamanın kullanmak istediği 4-3-3/4-4-2 geçişine oranla daha zor. zira stoperler ve bekler olarak bakıldığında juventus'un oyuncu yapısı 3-5-2 geçişine daha uygun. ancak 4-3-3 de 3-5-2'ye oranla savunma öznelinde daha homojen bir yapı. zira 3-5-2'de savunmanın büyük yükü orta alana yüklenirken juventus'un orta alanı bunu kaldırabilecek kalibredeyken, özellikle çoğu ön liberodan oluşan ve hücumcu orta sahaları nispeten salih, mehmet ekici ve valbuena olan fenerbahçenin gerekli sertliği ve savunma aksiyonunu gerçekleştiremeyecek olması 3-5-2'yi fenerbahçeöznelinde imkansız kılıyor. bunun yerine savunma'da çok daha homojen bir savunma dizilişi sağlayan 4-3-3 fenerbahçe için çok daha akılcı bir çözüm.

  peki bunu nereden anladım? lisbon maçında, top bize göre 3. bölgedeyken alper persie'nin yanına geldi ve savunma 3. bölgede 4-4-2 ile başladı. top 2. bölgeye geçtiğinde alper prese devam etti ve diziliş alperasıl yerine geçene kadar 4-4-1-1 olarak devam ederken alper yerini bulduğunda direkt olarak 4-3-3'e döndü. hücuma çıkarken de tıpkı bu şekilde kademeli bir geçişle 4-4-2'ye dönülüp hücumda 2. bir opsiyon alper ile oluşturuldu. neden alper? çünkü aykut kocaman'ın kafasındaki oyun anlayışı tam da bunun üzerine kurulu: patlayıcı bir kanat/forvet.

  medya üzerinden yürüyecek olursak fenerbahçe ile adı anılan iki kanat/forvet oyuncusu var, biri m'baye niang, ki kendisi sol forvet, diğeri lucas ki kendisi sağ forvet. ortak noktaları ikisinin de kanat akınlarını şekillendirici, patlayıcı gücü yüksek ve kanat orijinli forvet olmaları.

  biraz dağınık olacak ancak isla transferi de tam da bu sebepten çok ama çok akılcı bir transfer:
  öncelikle bizi şener'den kurtaracak olması bir artı, ayağını iyi kullanıp sağ bekten oyun kurması ayrıca bir artı ancak en önemli özelliği ise versatil bir oyuncu olması.

  yukarıda bahsettiğim geçiş oyununa geleyim:

  idirar-kjaer-skrtel-hasan ali
  isla-ekici-josef-valbuena
  ????-persie-????

  bu şablonda eğer perez yahut emre mor gibi sağ forvete oyuncu alınacak olunursa dirar sağ beke çekilip zaten hücumcu bir bek olan isla öne çekilir. 4-3-3 geçişinde perez-persie-valbuena'nın ön üçlüyü oluşturacağını düşünürsek orta sahada sağ iç isla, kesici josef ve sol iç ekici oynamış olacak. en güzel yanı ise şu: defansif aksiyonları öncelikli olan isla, hücuma da oldukça fazla katılacağından aykut kocaman isla'yı eksikliğini çektiğimiz defansif 8(yani emre belözoğlu) rolünde kullanıp, ileride ofansif 8 olarak mehmet ekiciyi kullanabilecek. emrenin yaptığını yapar demiyorum, ancak isla gerek sert yapısı gerek de bilek hakimiyetiyle ffp kurallarının olduğu dönemde orayı kotaracak bir oyuncu olacaktır.

  eğer sağ forvete değil de sol forvete transfer yapılırsa da bu defa isla sağ beke çekilip ön alan geçişini yukarıdaki şablonun aynısı olarak dirar gerçekleştirecek ve ön alan dirar-persie-niang olurken, orta alan da ekici'nin defansif 8 rolünü üstleneceği ekici-josef-valbuena 3'lüsü oluşturacak.

  belki skora katkı olarak istatistik ile ön plana çıkamayacak bir ikili olacak sağ kanatta, ancak gerek savunma aksiyonu olarak gerekse geçiş oyununun etkinliği olarak çok ama çok kaliteli ve sert bir sağ kanada sahipolacağız. ve isla bu 2 geçişi tek başına sağlayabilecek bir oyuncu olması hasebiyle bence çok ama çok değerli bir oyuncu özellikle ffp belası başımızdayken ve kendisi kulübüyle sözleşmesini feshedip bedavaya takımımıza katılacaklen.

  söylediğim gibi, bunlar gerçek olmak zorunda değil. tamamı benim beklentim de olabilir. ancak ben gördüğüm oyun şablonuna bu yazıyı yazmayı planlarken isla transferinin tam da bunun üzerine yapılması tesadüf müdür? tesadüflere inanır mısınız? ben inanmam.

  neyse, eğer takımımıza kattıysak gerçekten başarılı bir fenerbahçe kariyeri diliyorum kendisine. yolu açık, tezahüratı bol olsun.
  #309417 taktik tahtasi | 2 yıl önce
   
 2. tümünü gör