kayıt

fenerbahçe sözlük yazarlarının askerlik anıları

 1. 6
  2010 yılı aralık ayında şanlıurfa‘da 20. zırhlı tugay komutanlığı‘nda geçen anılardır.
  askerde gündüz mangası olarak görev yaptım. tarihin en kalabalık kısa dönem er-erbaş grubuyduk. gündüz nöbetlerini de epey rahatlatmıştık. benim de görevim buydu. yine nöbet tuttuğum günlerden biriydi. saat 18: 20 civarı, nöbetin bitmesine az kalmış. 16:30 - 18:30 nöbetindeyim ve yeni nöbetçilerin gelmesini bekliyorum. bütün nöbetlerde aynısı olur fakat o gün daha çabuk gelsinler istiyorum. ve işte nihayet geldiler. bizim bölüğe yani bakım birliğine dönüş artık başladı. bölüğe vardık, silahımı bıraktım ve aynen kantine uçtum. tugay çok büyük neredeyse urfa‘nın yarısı. kantinden hemen poğaçalarımı ve şeftali suyunu aldım ve koşar adımlarla muhabere bölüğüne gidiyorum. yolum uzun ve rampa var yolda. bu sırada ciddi şekilde yağmur yağıyor. koşar adımlarla gittiğim için aynı anda hem terliyorum hem ıslanıyorum. tabi bir yandan da aç karnımı doyuruyorum.

  fakat bunların hiçbir bana koymuyor çünkü isteyerek yapıyorum.

  çünkü o akşam fenerbahçe - trabzon maçı var ve maçı izlemek için bu yolu tepmek zorundayım. işte nihayet oradayım muhabere bölüğüne ulaştım. lojistik destek komutanlığı‘ndan ulaştırma takımından koyu fenerbahçeli arkadaşlarım da orada. maçı aldık. şampiyonluk için umutlarımız arttı. ıslaktım, terliydim, kısmen açtım fakat mutluydum.

  fenerbahçe- gençlerbirliği maçının ilk yarısını seyredip ayrılmak zorunda kaldım. çünkü yat yoklamasına yetişmem gerek. maçın sonunu deli gibi merak ediyorum. sonuç ? andre santos‘un son dakika golüyle bu engeli de aşıyoruz. 20 kişinin barındığı göt kadar yerde nasıl sevineceğimi bilemiyorum. deliriyorum adeta.

  beşiktaş - fenerbahçe maçı ve yer yine muharebe bölüğü. nasıl oldu bilmiyorum fakat o maçı da almayı başarıyoruz. mutluluk nedir ? işte budur.

  fenerbahçe - konyaspor maçı kadıköy‘de. diğer koyu fenerli arkadaşlarla beraber yine yemeği falan sallamışız soluğu maçta almışız. fakat o da ne? bizim bölükten arkadaşlar "fener belki puan kaybeder" umuduyla arka tarafa sıralanmış maçı izliyor. sonuç ? bukalemun hüsranı. arkadaşlarımı seviyorum fakat futboldan pek çakmıyorlar. fazla takılmıyorum söylediklerine yani. fakat "konya bu maçı satmış" lafı ortaya atılınca tepemin tası atıyor. yürüyün gidin ulan sizinle yürümeyeceğim. onlar önde gidiyor bense birkaç metre arkada. o kadar sinirliyim götümden ateş çıkacak. maçın keyfini falan unuttum. hatta çok sevdiğim, askerliğimin kolay geçmesini sağlayan müthiş bir arkadaşımı biraz üzüyorum bu yüzden. keşke yapmasaydım.

  galatasaray- fenerbahçe maçını seyredemeyecektim. çünkü nöbetim vardı ve ayrıca gitmemiz nedense yakalanmıştı. bu nedenle nöbete kadar uyumayı tercih ettim. uyandığım anda fener‘in gol attığı haberini aldım. daha sonra nöbet yerine gittim. baktım bizim bölükten arkadaşlar iniyor. nasıl olmuşsa maça sızmayı becermişler. eh uzun dönem oldukları için normal biraz. maçı soruyorum. fener son anda aldı maçı diyorlar. sevinçten çıldır çıldır çıldırmayan cimbomluuuuuuuuu....

  ve en unutamadığım anılardan biri. buca - fenerbahçe maçı oynanacak. artık şampiyonluk iyice yakın. muharebe bölüğüne attık kapağı. hatta epey önceden gittim. fakat içeri almadu totorolar. su basacaklarmış yemekhaneye o yüzden olmazmış. dışarıdan camdan seyrediyoruz maçı. maçı kaybedecek gibiyiz oyun rezalet ve ilk yarı bitmiş durumda. ne yapacağız izlemeyek miyiz yani ? izlemek istiyoruz fakat biraz kasar. çünkü koca tugayda lig tv buranın dışında sadece devreciliğin ve pisliğin zirve yaptığı istihkam bölüğünde. oraya kısa dönem halimizle hem de nasıl gideceğiz ki ? gittik işte. 90/1‘leri hiç sevmezdim fakat onların peşine takılıp gittik. bize ses çıkarmadılar saolsunlar istihkamcı arkadaşlar da. maçın ilerleyen bölümlerinde fener‘im maçı aldı. güiza bile taktı ulan daha ne olsun. ve işte o golde sevmediğim 90/1‘lerin en sevmediğim elemanlarından birine sarıldım. oluuuuuuuuuum güiza bile takmıştı maçı alıyorduk daha ne olsundu.

  sonunda lig bitti ve şampiyon olduk. sonra 3 temmuz sabahı uyandık ve bize dediler ki " sizin takım şike yapmış". hepimiz şoke olduk haliyle. fakat sonra olayların ne denle yargı şikesi olduğunu gördük.

  savcısı, yargıcı, spor yorumcusu, polisi, siyasetçisi, kahvedeki vatandaşı hepsi bir ağızdan şike dedi. ulan siz istediğiniz kadar şike deyin. vermiyorum lan anılarımı onlar benim. aç aç nöbetten çıkıp it gibi ıslanarak maça gitmemi ve buna rağmen mutlu oluşumu vermiyorum. radyodan alınan haberle koğuşta çılgına dönüşümü vermiyorum. nöbet ortasında gs‘ye koyduğumuzu öğrenince nöbetin tatlı gibi gelişini vermiyorum. hele buca maçında güiza‘nın golünden sonra sevmediğim bir adamla karşılıklı sarılıp golü kutlayışımızı vermiyorum. güiza‘nın göz yaşları gibi gerçekti bizim hissettiklerimiz. vermiyorum lan sevinçlerimi de hüzünleri mi de. istediğiniz kadar bağırın " o anıların hepsi yalan hepinizi kandırdılar" diye. inanmıyorum size.

  #76517 uo | 5 yıl önce
   
 2. tümünü gör